„Dziadek do orzechów”, czyli podróż bez ograniczeń do krainy fantazji

W dniu 10 stycznia 2019 r. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w retransmisji baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”, która miała miejsce w Wielickim Kampusie. Już po raz kolejny miejsce to stało prezentacją sztuki z najwyższej półki, bo taką właśnie jest ostatnia realizacja „Dziadka do orzechów” legendarnego Bolszoj Balet w Moskwie - jednego z najstarszych i najsłynniejszych  zespołów baletowych na świecie.

Premiera baletu odbyła się w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku - stąd też gwiazdkowa tradycja wykonywania tego spektaklu. Jest on jednym z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych, będący opowieścią o dziewczynce - Klarze, która w wigilijny wieczór otrzymuje w prezencie tytułowego dziadka do orzechów. W swoim śnie, Klara dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów, stając się jego księżniczką.

Baśń o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie Ernst Theodor Amadeus Hoffmann. Baletowy kształt opowieści powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, zaś skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu. Był to czas przypadający na końcowe lata życia kompozytora, który zmagał się z kontrastującym ze sławą i uznaniem, narastającym przygnębieniem. Bez pracy twórczej życie było dla Czajkowskiego bowiem niemożliwe, stąd ucieszyło go zamówienie muzyki do baletu, złożone przez dyrektora stołecznych teatrów Petersburga, Iwana Wsiewołożskiego. Z ochotą przystąpił do pracy, by w efekcie stworzyć wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny, niezwykle "czytelny" dla każdego tancerza, a także - co najważniejsze - dla widza-słuchacza.
Dziesiątki barwnych postaci, płynne i niezwykle efektowne układy taneczne (Taniec Wieszczki Cukrowej, taniec hiszpański, taniec arabski, taniec chiński, rosyjski trepak, taniec pasterski oraz finałowy Walc Kwiatów), bajeczne kostiumy i subtelny humor klasycznego baletu w wykonaniu artystów Bolszoj Balet stanowiły uniwersalną rozrywkę, którą Piotr Czajkowski wyczarował w dużej mierze po to, aby każdy z nas – niezależnie od tego, ile ma lat -  mógł odnaleźć dziecko w sobie… I tego wieczoru tak właśnie było!

Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce mogli tak licznie uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

/Anna Kozłowska/