V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha rozpoczęty

29 maja 2019 w Auli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, koncertem doskonałych krakowskich kameralistów zainaugurowano V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha. 

Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce, zaś Patronką Konkursu – prof. Monika Sikorska-Wojtacha (1948 – 2014), polska pianistka i pedagog, wspaniała interpretatorka muzyki polskiej, jurorka wielu konkursów pianistycznych, człowiek o wielkim sercu i charyzmie.

 

Patronat Honorowy nad imprezą objęli:

Adam Kociołek – Starosta Wielicki,

Artur Kozioł – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Patronat medialny: Radio Kraków, Panorama Powiatu Wielickiego, Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce – Puls Wieliczki.

Uczestnicy będą grać na fortepianie Shigeru Kawai, który zapewnia Silesia Music Center Sp. z o.o.

 

Podczas koncertu inauguracyjnego, w znakomitej mistrzowskiej interpretacji Bartosza Koziaka (wiolonczela) i Justyny Danczowskiej (fortepian), zabrzmiały Sonaty Francka i Szostakowicza. Rewelacyjna technika gry, bogactwo kolorystyczne i wyrazowe, brawura i delikatność – to wszystko można było usłyszeć w grze Artystów.

 

Justyna Danczowska to pianistka i kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bazylei (mistrzowska klasa Krystiana Zimermana) oraz Akademii Muzycznej w Zurychu (klasa Konstantina Scherbakova). Zwyciężczyni Konkursu Pianistycznego im. prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku (1997), Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży w Szafarni, Konkursu dla Młodych Muzyków w Krakowie (2000). Jako kameralistka otrzymała nagrodę-koncert na festiwalu „Orpheus 2002“ w Zurychu, nagrodę specjalną w Neuchatel (2002) oraz III nagrodę w Konkursie Muzyki Kameralnej w Zurychu (2003). Występowała m. in. z takimi artystami jak Ilya Gringolts, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Agata Szymczewska oraz Piotr Pławner. W latach 1996-1999 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, przez trzy kolejne lata otrzymywała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku akademickim 2002/2003 została stypendystką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Posiada w dorobku wiele nagrań, m.in. z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego nagrana wraz z Kają Danczowską w 2007 roku, nominowana do „Fryderyka 2009”. Od 2006 pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Bartosz Koziak jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (studia pod kier. Kazimierza Michalika oraz Andrzeja Bauera) oraz Conservatoire National Superieur de Musique de Paris (klasa Philippe’a Muller’a). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i Europie. W 1988 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Elblągu i I nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Konkursie na Indywidualność Muzyczną Krakowa, a także stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2001) i laureatem nagrody specjalnej na konkursie Praskiej Wiosny (2006). Laureat wielu nagród specjalnych na konkursach w Moskwie, Monachium oraz Programu 2 Polskiego Radia. W latach 2003 i 2004 był stypendystą Rządu Francuskiego. Występował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Politeama w Palermo, Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solista współpracował m.in. z orkiestrami Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestra Sinfonica Siciliana, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Münchener Kammerorchester, Praska Filharmonia, Orkiestra Radiowa w Warszawie i Budapeszcie, pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Massimiliano Caldi. Jest zapraszany na znane festiwale m.in. „Warszawską Jesień”, „Mecklemburg Vorpommen”, „Young Euro Classic” w Berlinie. Nagrywał dla Polskiego Radia. Od kilku lat jest regularnie zapraszany do udziału w projektach koncertowych Krzysztofa Pendereckiego. W 2008 został asystentem prof. Andrzeja Bauera w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a od 2015 jest adiunktem na tejże uczelni.

 

Na koniec głos zabrał prof. dr hab. Andrzej Pikul – przewodniczący Jury, który życzył wszystkim uczestnikom jak najlepszych wykonań konkursowych.

 

 

Zdjęcia