Listy Gratulacyjne Burmistrza dla najlepszych

19 czerwca 2019 r. w Wielickiej Mediatece miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez Gminę Wieliczka otrzymali Listy Gratulacyjne Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.
Wyróżnienia w imieniu Burmistrza Artura Kozioła wręczały Agnieszka Szczepaniak – Wiceburmistrz ds. Społecznych oraz Anna Całka – Dyrektor Wydziału Szkól i Przedszkoli UMiG Wieliczka.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce:
Dobrosława Zając z klasy skrzypiec Marii Sobeńko,
Michał Pazgan z klasy skrzypiec Anny Kozłowskiej,

Weronika Pazgan i Judyta Pazgan z klasy fortepianu Agnieszki Korczyńskiej
oraz 
Kacper Ćwiek i Jakub Polak z klasy akordeonu Oskara Guta.

Najlepszą uczennicą Szkoły Muzycznej I stopnia została Judyta Pazgan, uczennica V klasy, cyklu 6-letniego, ucząca się w klasie fortepianu Agnieszki Korczyńskiej. Judyta uzyskała średnią ocen 5,5, a do Jej najważniejszych osiągnięć należą m.in.:
II miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha w Wieliczce / maj 2019,
III miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym "Kolorowe nutki" w Krakowie / marzec 2019,
III miejsce w II Konkursie Pianistycznym Piano e Forte w Wieliczce / marzec 2019, 
I miejsce w VIII Małopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Gdowie / kwiecień 2019,

wyróżnienie w II Małopolskim Konkursie Pianistycznym "Wyobraźnią sięgnij gwiazd" w Krzeszowicach / marzec 2019.

Miano najlepszego ucznia Szkoły Muzycznej II stopnia uzyskał Kacper Ćwiekuczeń pierwszej klasy, specjalności Instrumentalistyka, z klasy akordeonu Oskara Guta. Jago średnia ocen to 5,14, a osiągnięcia:
I miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Wieliczce – Czasławiu / listopad 2018,
I miejsce w Motion Music Festival w Wieliczce – Czasławiu / listopad 2018,
I miejsce w IX Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowych Zespołów Kameralnych szkół muzycznych I i II stopnia w Stalowej Woli / marzec 2019,
wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowy im. Stanisława Moniuszki w Solcu Kujawskim / maj 2019.

I wreszcie nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i WAKACJE!

Relacja na stronie Gminy Wieliczka:
https://www.wieliczka.eu/pl/201129/15047/najlepsi-uczniowie-ze-szkol-podstawowych-i-klas-gimnazjalnych-z-terenu-miasta-i-gminy-wieliczka-218-219.html

 

Zdjęcia

Koncert Dyplomantów

18 czerwca 2019 r. odbył się doroczny koncert w wykonaniu uczniów kończących naukę w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce.
W pierwszej kolejności zaprezentowali się Dyplomanci, którym akompaniowali: Marta Polańska, Magdalena Smrokowska, Paulina Tkaczyk i Tomasz Soczek.
Następnie Dyrektor Izabela Szota podsumowała pracę w roku szkolnym 2018/2019, wymieniając najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia uczniów oraz wraz z nauczycielami przedmiotu głównego wręczyła wszystkim Dyplomantom nagrody i upominki.

Po koncercie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Klaudia Krzyszkowska skierowała bardzo ciepłe słowa do:
Pani Dyrektor, dziękując za „warunki, które sprzyjały rozwojowi muzycznemu”,
Nauczycieli, dziękując za „wsparcie, podtrzymywanie na duchu, mobilizację”,
Pracowników Szkoły, dziękując za „cierpliwość i dzielne znoszenie pukania do drzwi sekretariatu” oraz za „każdy uśmiech, który witał od progu szkoły, za okazane ciepło i życzliwość”,
Rodziców, dziękując za „każde odwiezienie do szkoły, każde przypomnienie o ćwiczeniu na instrumencie i odrobieniu zadania domowego, za okazane wsparcie w trudnych chwilach”,
Koleżanek i Kolegów – dziękując za to „że Wszystkim było ze sobą dobrze”.
Również Rodzice wyrazili wdzięczność za lata nauki.
A potem były podziękowania i kwiaty dla Nauczycieli oraz wspólna zabawa.

 

Zdjęcia

Koncerty w Bergkamen

W dniach 14–17 czerwca 2019 roku wielickie Stowarzyszenie Muzyczne  Chór Camerata, działające pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, gościło w partnerskim mieście Wieliczki – Bergkamen (Niemcy).
Burmistrza Wieliczki oraz Urząd Miasta i Gminy Wieliczka reprezentował Radny - Pan Ludwik Gawor.

Zespół pod dyrekcją Izabeli Szoty uczestniczył w Jubileuszu 50-lecia działalności Die Musikschule der Stadt Bergkamen, stąd podczas uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce.
Były to Jadwiga Korab Chrzanowska z klasy skrzypiec Marka Polańskiego oraz Pani Agnieszka Korczyńska, akompaniująca solistce i chórowi..

Soliści i Camerata zostali niezwykle ciepło przyjęci przez niemiecką publiczność podczas wszystkich koncertów - 15 czerwca w Ludgerkirche w Selm, a 16 czerwca w Kościele Św. Elżbiety w Bergkamen oraz w Studiotheater Bergkamen.

Zdjęcia

Koncert Szkolny

13 czerwca 2019 roku w Auli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce odbył się Koncert Szkolny, którego wykonawcami tradycyjnie byli laureaci Szkolnego Konkursu Miniatur, od początku koordynowanego przez Pana Artura Ciborowskiego.

Dyrektor Izabela Szota podsumowała pracę w roku szkolnym 2018/2019, wymieniając najlepszych uczniów oraz ich osiągnięcia, a także najważniejsze wydarzenia i imprezy organizowane przez Szkołę.

Wręczyła także Nagrodę Dyrektora za wybitne osiągnięcia w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich Marii Kolary - uczennicy klasy fortepianu Izabeli Grzybek.
Miaria Kolary w roku szkolnym 2018/2019 została laureatką:

I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wiedniu (Austria) / wrzesień 2018,
I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Libiążu / styczeń 2019,
I nagrody w XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie / grudzień 2018,
II nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Wokalnej i Instrumentalnej "Dźwięki czasu" w Veliko Tymowo (Bułgaria) / maj 2019
II nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha w Wieliczce / maj 2019,
II nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Sosnowcu / styczeń 2019,
III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Berlinie (Niemcy) / marzec 2019,
III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie / grudzień 2018,
III nagrody w XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Dziesięciolatków CEA w Opolu / listopad 2018.

Następnie Panie Izabela Seweryn (przewodnicząca Jury) i Agnieszka Korczyńska w imieniu Jury X Szkolnego Konkursu Miniatur wręczyły uczestnikom konkursu dyplomy oraz nagrody, po czym swoje umiejętności zaprezentowali laureaci I i II miejsc (lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się w zakładce "Osiągnięcia uczniów"). 

Na koniec Dyrektor Izabela Szota pogratulowała wszystkim uczniom osiągnięć, podziękowała nauczycielom za pracę a rodzicom za zaangażowanie i wsparcie. 

Życząc wspaniałych wakacji przypomniała, że dzień bez instrumentu to dzień ...stracony!

Zdjęcia

Popołudnie polsko-węgierskie

6 czerwca 2019 r. gościliśmy uczniów i nauczycieli Szkoły Gazdasagi Szakkepzesi Centrum Pesterzsebeti Kozgazdasagi Szakgimnaziuma z Budapesztu (Węgry).
Koledzy z Węgier przyjechali do Polski w ramach projektu Fundacji Wacława Felczaka „Taniec, muzyka, kultura”, celem umacniania kontaktów polsko-węgierskich, bo jak wiadomo
„Polak, Węgier dwa bratanki
i do szabli i do szklanki,
oba zuchy, oba żwawi,
niech im Pan Bóg błogosławi.”
Dzień rozpoczął się od zwiedzania największej dumy Wieliczki - Kopalni Soli. Natomiast wspólne spotkanie, które swoją obecnością zaszczycił Peter Kertesz, przedstawiciel Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie, miało miejsce w Auli Zespołu Szkół Muzycznych.
Spotkanie rozpoczęli goście, którzy opowiedzieli o swojej szkole, pokazali najpiękniejsze miejsca na Węgrzech i w Budapeszcie, zapoznali z węgierskimi wynalazkami, jak Kostka Rubika, długopis wynaleziony przez Laszlo Biro, pierwszy samochód Ford T, zaprojektowany również przez Węgra Josepha Galamba czy wreszcie przybliżyli metodę nauczania muzyki Zoltana Kodaly’a.
W pięknych ludowych strojach węgierskich uczniowie z Budapesztu zaprezentowali żywiołowe tańce węgierskie oraz zaśpiewali węgierskie pieśni ludowe.
Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce rozpoczęli swój pokaz od układu tanecznego „Kto się czubi, ten się lubi” opartego o kroki oberka (zespół rytmiczny przygotowany przez Joannę Marcisz). Także w repertuarze solistów – instrumentalistów (Nadii Ćwiek i Michała Pazgana z klasy skrzypiec Anny Kozłowskiej, Julii Huczek i Hanny Stan z klasy fortepianu Izabeli Seweryn, która także akompaniowała skrzypkom) znalazły się polskie tańce narodowe - oberek, polonez, mazurek i kujawiak.
Część polską zakończyło brawurowe wykonanie „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki w opracowaniu na fortepian na 4 ręce (Barbara Ruda wraz z pedagogiem - Jackiem Bylicą).
Kolejnym etapem spotkania była nauka i wspólne wykonanie tańców polskich (krakowiak i polonez), które znakomicie poprowadziła Joanna Marcisz, przy akompaniamencie Anny Taboły oraz poznanie kroków tańca węgierskiego.
Po tej wspaniałej uczcie duchowej, przyszedł czas na coś „dla ciała”. Najpierw uczniowie wymienili się upominkami, a następnie był czas na integrację, rozmowy, wymianę doświadczeń, przy typowo węgierskich smakołykach przygotowanych przez gości z Budapesztu.
Zapoczątkowana współpraca ze szkołą z Budapesztu była możliwa dzięki Panu Janosowi Kecskes i Pani Marii Sobeńko.

Zdjęcia

Wokół Moniuszki podczas Nocy Muzeów

17 maja 2019 roku w Sali Gotyckiej Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce z koncertem "Wokół Moniuszki". 
Koncert upamiętniający wybitnego polskiego kompozytora, twórcę polskiej opery narodowej i pieśni artystycznej w 200 rocznicę urodzin towarzyszył dorocznej Nocy Muzeów.
Wykonawcami byli:
Patrycja Cieślik z klasy fletu Marty Urban,
Almira Nawrot, Daniel Wadas z klasy fletu Ewy Tupik,
Dobrosława Zając, Weronika Pytlik z klasy skrzypiec Marii Sobeńko,
Michał Pazgan z klasy skrzypiec Anny Kozłowskiej,
Jadwiga Korab Chrzanowska z klasy skrzypiec Marka Polańskiego,
Magdalena Sykała, Julia Huczek, Hanna Stan z klasy fortepianu Izabeli Seweryn.
Weronika Pazgan, Judyta Pazgan z klasy fortepianu Agnieszki Korczyńskiej,
Emilia Rzyman z klasy fortepianu Izabeli Grzybek,
Karolina Rudkowska, Karolina Gałka, Wojciech Rachwał z klasy fortepianu Marty Polańskiej,
Barbara Ruda z klasy fortepianu Jacka Bylicy wraz ze swoim pedagogiem,
oraz Kacper Ćwiek, Jakub Polak z klasy akordeonu Oskara Guta wraz ze swoim pedagogiem.
Akompaniowali: Paulina Tkaczyk, Magdalena Smrokowska i Marta Polańska.
Z racji Roku Stanisława Moniuszki w repertuarze znalazły się dzieła kompozytorów polskich ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Moniuszki, także tych mniej znanych, jak fortepianowe Fraszki i Walce. Ramy koncertu stanowiła najbardziej popularna pieśń kompozytora "Prząśniczka", najpierw w aranżacji na flet i fortepian (Patrycja Cieślik - flet, Paulina Tkaczyk - fortepian), a na zakończenie w brawurowym wykonaniu duo fortepianowego na 4 ręce (Barbara Ruda, Jacek Bylica).

Zdjęcia

Moniuszko 200 lat!

Uchwałą Sejmu RP i Senatu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora, która przypadła w dniu 5 maja 2019 r.
Z tej okazji w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce w dniu imienin Stanisława Moniuszki, 8 maja, odbył się Koncert „Instrumentalne Bel Canto. Moniuszko 200 lat! Śpiewnik domowy”.

Celem projektu była popularyzacja twórczości Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej. W programie wydarzenia znalazły się wybrane pieśni Moniuszki (spośród 268 zebranych w 12 zeszytach) w transkrypcji na skrzypce i fortepian oraz na fortepian solo Marty Polańskiej - pomysłodawcy projektu, która w słowie wprowadzającym do koncertu, wyjaśniającym ideę projektu przytoczyła słowa samego kompozytora: "Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów. (...) Nawet słabsza muzyka, która się mniej szczęśliwie uda, przy poezji celującej zyszcze dla siebie pobłażanie; a to co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest echem dziecinnych naszych przypomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wzrośli, podobać się nie przestanie." – tak pisał Stanisław Moniuszko anonsując wydanie Śpiewnika domowego.
Witold Rudziński zauważa, iż: „Przy tworzeniu pieśni, a pisał je Moniuszko zarówno w wieku młodzieńczym, jak i ku końcowi życia, przyświecała mu określona idea. Pragnął dać społeczeństwu polskiemu pieśni narodowe, polskie, które mogłyby zająć ważne miejsce w życiu codziennym Polaków [...] Kiedy zebrała się już spora garść pieśni, umyślił Moniuszko wydawać je w zeszytach pod ogólnym tytułem: ''Śpiewnik domowy''. Nazwa tego zbioru wymownie świadczy o powziętym zamiarze: mają to być pieśni do użytku domowego, przeznaczone dla każdego, na różne okoliczności codziennego życia. Mają też odpowiadać różnorakim nastrojom i potrzebom serca, dlatego uderza tak bogata ich różnorodność.”

Podczas Koncertu, którego wykonawcami byli uczniowie klasy skrzypiec dr Marka Polańskiego i klasy fortepianu mgr Marty Polańskiej zabrzmiały także utwory skomponowane przez Stanisława Moniuszkę w oryginale na fortepian solo:
cztery Fraszki oraz Walc A-dur nr 1.
Koncert zwieńczył Polonez B-dur op. posthm. Fryderyka Chopina „jednego z największych melodystów jakich zna historia” (jak o Chopinie pisał Lew Mazel), którego geniusz był niewątpliwą inspiracją dla młodszego o prawie 10 lat Stanisława Moniuszki, co zostało także zauważone przez licznie zgromadzoną publiczność w zabytkowej Auli „Sztygarówka” Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce.

/Marta Polańska/

 

 

Wielkanocny Koncert Międzyszkolny

Dnia 27 kwietnia b.r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie odbył się Koncert Laureatów II Wielkanocnego Konkursu Pianistycznego.
Wśród wykonawców byli uczniowie naszej szkoły:
Katarzyna Malawska z klasy Pauliny Tkaczyk
Alicja Rucińska - z klasy Izabeli Grzybek
Magdalena Sykała z klasy Izabeli Seweryn
Karolina Rudkowska z klasy Marty Polańskiej
Jan Kadłubowski z klasy Sandry Delong-Kiełbińskiej.
Podczas wspólnego koncertu zaprezentowali się również uczniowie SM I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, Szkoły Muzycznej I stopnia w Świątnikach Górnych oraz Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mjra Hieronima Henryka Baranowskiego w Krakowie – laureaci wewnątrzszkolnych przesłuchań konkursowych.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest kierownik sekcji fortepianu SM I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, Pan Waldemar Król, a jego koordynatorem reprezentującym Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce - Pani Izabela Seweryn, która zainicjowała współpracę w roku szkolnym 2017/2018.
Koncertowi towarzyszyło rozdanie nagród laureatom Konkursu Wielkanocnego SM I i II stopnia im. Br  Rutkowskiego w Krakowie, wśród których Grand Prix otrzymał nasz absolwent Piotr Lara.
Uczniowie i nauczyciele wykazali duże zainteresowanie projektem, a wspólne konfrontacje, przebiegające w miłej, sprzyjającej atmosferze, pozwoliły na wspaniałą integrację nauczycieli, uczniów i rodziców.
Występ w Sali Koncertowej, mieszczącej ponad 140 osób, był dla naszych młodych pianistów cennym doświadczeniem.

/Izabela Seweryn/

Zdjęcia

IV Koncert Muzyki Dawnej

22 lutego 2019 roku w Auli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce odbyła się już IV edycja "Koncertu Muzyki Dawnej".
Wraz z profesjonalnymi muzykami (Aleksandra Szota-Prószyńska – skrzypce, Małgorzata Włodarczyk – gitara, Paulina Tkaczyk – klawesyn) występowali na jednaj estradzie uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie - na klawesynie, lutni i flecie.
Koncertowi towarzyszył cykl wykładów pt. "Instrumenty w zwierciadle czasu" prowadzonych przez mgr Aleksandrę Szota-Prószyńską - pt. „Skrzypce barokowe”, mgr Małgorzatę Włodarczyk - pt. „Lutnia” oraz dr Paulinę Tkaczyk - pt. „Klawesyn”.
Publiczność miała okazję wysłuchać m.in. kompozycji J.S. Bacha, L. de Milana, L. Boccheriniego czy T. Giordaniego.

 

Zdjęcia

Majówka w Mołdawii i Rumunii

Aby uczcić 228 rocznicę Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii i Polaków zagranicą oraz 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wielickie Stowarzyszenie Muzyczne Chór Camerata, działające pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, odbyło artystyczne tournee pod hasłem "Polska pieśń dla rodaków".
Tym razem za cel podróży zespół pod dyr. Izabeli Szoty obrał Mołdawię i Rumunię. Camerata zaprosiła na to niezwykłe wydarzenie pianistkę Agnieszkę Korczyńską oraz Jadwigę Korab Chrzanowską - uczennicę Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, uczącą się w klasie skrzypiec dra Marka Polańskiego.
1 maja w obecności Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii dra hab. Bartłomieja Zdaniuka, na zaproszenie Stowarzyszenia "Dom Polski" w Bielcach (Bălți / Mołdawia) Camerata zaprezentowała muzykę polską. W programie koncertu obok pieśni patriotycznych i ludowych, znalazły się utwory Stanisława Moniuszki (200 rocznica urodzin kompozytora), Grażyny Bacewicz (110 rocznica urodzin i 50 rocznica śmierci kompozytorki), Fryderyka Chopina (170 rocznica śmierci kompozytora) i Jana Stefaniego (190 rocznica śmierci kompozytora i 225 rocznica wystawienia pierwszej polskiej opery narodowej).

Mołdawska publiczność mogła wsłuchać się w dźwięki muzyki Fryderyka Chopina (Agnieszka Korczyńska - fortepian) oraz "Oberka" Grażyny Bacewicz na skrzypce i fortepian w interpretacji Jadwigi Korab Chrzanowskiej i Agnieszki Korczyńskiej.
Ambasador RP w Republice Mołdawii wyraził wdzięczność „za wzruszający występ upamiętniający 15 rocznicę powrotu Polski do rodziny wolnych narodów oraz za pokrzepienie serc besarabskich Polaków”. Podobnie Mołdawska Polonia z wielkim wzruszeniem dziękowała „za odrobinę polskości w kraju Hospodarstwa Mołdawskiego”.
Kolejne koncerty miały miejsce 2 maja w Kościele Polskim w Bielcach (Mołdawia), 3 maja w Kościele Polskim w Kaczyce (Rumunia) oraz 5 maja w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Satu Mare (Rumunia).
Podróż po Mołdawii i Rumunii to nie tylko koncerty muzyki polskiej, to także wzruszające spotkania z Polonią i Polakami, podziwianie krajobrazów Bukowiny oraz czarownych monastyrów, to także poznawanie pięknej, choć niejednokrotnie trudnej historii naszego narodu, którego ślady można odnaleźć wszędzie. Nasuwa się więc refleksja, poparta jakże aktualnymi słowami pieśni: „Gdzie bądź się spotkamy, spotkamy się przecie, zawsze Polakami, chociaż w innym świecie”.  

 

Zdjęcia