Kacper Ćwiek - dziewiąty w CMA

Kacper Ćwiek, uczeń klasy akordeonu Oskara Guta wziął udział w Confederation Mondiale de l'Accordeon 70th Anniversary i zajął wysokie 9 miejsce.
CMA to jeden z najstarszych, najpoważniejszych i najbardziej cenionych na całym świecie konkursów akordeonowych. W tym roku odbył się po raz 70. i wzięło w nim udział 750 uczestników z 50 krajów. W związku z globalną sytuacją pandemiczną 70. CMA odbywał się online w dniach od 15 listopada do 20 grudnia 2020 roku. CMA to dwie formuły: Trophee Mondial de l'Accordeon oraz International Open Trophy. Kacper zaprezentował się w formule IOT w kategorii International Open 16 & Under Classic. Międzynarodowemu Jury przewodniczył Richard Galliano. Sukces Kacpra w tak prestiżowym wydarzeniu to dobra wróżba na Nowy Rok. Chłopiec wielokrotnie potwierdził swoim talentem, że jest wyjątkowym młodym artystą. Po wielu wcześniejszych znaczących sukcesach, odnoszonych na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów (także rekomendowanych przez CEA) w Polsce oraz krajach ościennych, uczeń wielickiej Szkoły Muzycznej II stopnia wypływa na prawdziwie szerokie wody, stając się akordeonistą światowego formatu. 

/Oskar Gut/

 

Zdjęcia

Korzystajmy z Internetu w sposób mądry!

W dniach 12-13 listopada 2020 roku w naszej Szkole odbywały się Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Podczas zajęć online uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami wspólnie zastanawiali się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

To współczesne źródło wiedzy na trwale wpisało się w otaczającą nas rzeczywistość. Szczególnie dzisiaj – w czasach zdominowanych przez pandemię – zasoby internetowe oraz możliwości kontaktowania się na odległość, jakie daje nam sieć, sprawiają, że to właśnie „tam” spędzamy większość naszego czasu. Niestety, nieograniczona przestrzeń internetowa może być dla dzieci i młodzieży także zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej czujności, a także ograniczonego zaufania do poznawanych w sieci osób oraz informacji.
Zachęcamy do zapoznania się z wynikami dyskusji prowadzonych w klasie trzeciej cyklu sześcioletniego i pamiętajmy -
Korzystajmy z Internetu w sposób mądry!

/Anna Taboła/

Zdjęcia

Kacper Ćwiek stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci

Z ogromną radością i satysfakcją zawiadamiamy, że Kacper Ćwiek, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce - Szkoły Muzycznej II stopnia z klasy akordeonu Oskara Guta, został Stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w roku 2020/2021.
Do Grona stypendystów muzycznych zostają zaproszeni wybitnie uzdolnieni młodzi artyści, posiadający znaczące osiągnięcia, pełni pasji, gotowi na nowe wyzwania, chcący rozwijać swoje zainteresowania związane ze sztuką, w tym z muzyką przede wszystkim. Zaproszenie do Grona Stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci należy traktować jako znaczące osiągnięcie i wyróżnienie. Patronatem objęci zostają uczennice i uczniowie muzycznych szkół średnich oraz podstawowych odnoszący sukcesy na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej, a także posiadający doświadczenie koncertowe. Każdego roku kandydatów jest więcej niż przewidzianych miejsc na dany rok szkolny. Po przesłaniu zgłoszeń wraz z dokumentacją oraz opiniami pedagogów przedmiotu głównego wyłaniani są "zwycięzcy". To rodzaj Konkursu, dlatego w tym szczególnym czasie kiedy wiele konkursów zostało odwołanych, jest to ogromny sukces, sukces dla pokrzepienia serca, sukces dający nadzieję na lepsze jutro, sukces pozwalający pomimo przeciwności na kontakt z autorytetami, artystami oraz rówieśnikami. Bycie Stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci daje bowiem możliwość wystąpienia na prestiżowych koncertach, wzięcia udziału w kursach oraz warsztatach muzycznych z wybitnymi pedagogami i instrumentalistami, m. in. w Europejskim Centrum im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a także spotkania z koleżankami i kolegami o podobnych pasjach i uzdolnieniach oraz wspólnej pracy z nimi. Kacper jako pierwszy uczeń wielickiej Szkoły Muzycznej II stopnia przetarł ścieżkę i został przyjęty do Grona Stypendystów Muzycznych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, do Grona młodych artystów dla których: "szkolne wyzwania to za mało", jak czytamy na stronach Funduszu.

/Oskar Gut/

Zdjęcia

Nagrodzone zespoły rytmiczne

Najmłodsi uczniowie  naszej szkoły zostali laureatami IV Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Rytmicznych, który odbywał się w formule on-line.

Zespół rytmiczny klasy pierwszej cyklu 6-letniego przygotowany przez Joannę Marcisz został laureatem III miejsca, natomiast zespół rytmiczny klasy drugiej cyklu 6-letniego przygotowany przez Annę Dańdę-Szustak zajął II miejsce.

Uczniowie prezentowali się w formule  on-line w interpretacji ruchowej utworu, w tańcu oraz w piosence.

Zdjęcia

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej cyklu 6-letniego

21 października 2020 roku miało miejsce ślubowanie i pasowanie na uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce.
Tym razem bohaterami wydarzenia byli uczniowie klasy pierwszej cyklu 6-letniego Szkoły Muzycznej I stopnia.
Ze względu na panującą epidemię w tym ważnym dla naszych najmłodszych uczniów dniu nie mogli uczestniczyć ich najbliżsi. Dlatego postanowiliśmy nagrać tę wyjątkowo wzruszającą uroczystość i udostępnić ją poniżej.
Wydarzenie przygotowała Pani Joanna Marcisz.

 

Zdjęcia

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej cyklu 4-letniego

13 października 2020 roku miało miejsce ślubowanie i pasowanie na uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce.  
Bohaterami wydarzenia byli uczniowie klasy pierwszej cyklu 4-letniego Szkoły Muzycznej I stopnia.
W bieżącym roku szkolnym uroczystość przebiegała w atmosferze panującej epidemii. W tym ważnym dniu nie mogli uczestniczyć najbliżsi uczniów, dlatego postanowiliśmy nagrać tę wyjątkowo wzruszającą uroczystość i udostępnić ją poniżej.
Wydarzenie przygotowały Panie Barbara Maria Dukała i Anna Dańda-Szustak.

Zdjęcia

IV Szkolny Skrzypcowy Konkurs Czytania Nut a'Vista

16 października 2020 roku w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce w budynku „Sztygarówka” odbył się IV Szkolny Skrzypcowy Konkurs Czytania Nut a'Vista. 
W  konkursie wzięło udział 20 uczniów. Uczestników oceniało jury w następującym składzie: 
dr Marek Polański – przewodniczący,
mgr Anna Kozłowska – członek jury,
mgr Julia Kołpanowicz-Mazurek – członek jury.
Niestety z powodu pandemii koronawirusa nie mogli wziąć udziału w konkursie uczniowie klasy skrzypiec mgr Marii Sobeńko, a także przebywający na kwarantannie.
Program przesłuchań obejmował dwa zróżnicowane utwory.
Jury przyznało: 4 pierwsze miejsca, 5 drugich miejsc, 4 trzecie miejsca oraz 2 wyróżnienia.

Klasa II
I Miejsce:  Laura Stelmach
II Miejsce ex aequo: Barbara Kowalewska, Maja Warejko
III Miejsce: Zuzanna Mucha   

Klasa III
I Miejsce:  nie przyznano
II Miejsce: Aleksandra Wosiek
III Miejsce: Natalia Jędrzejek

Klasa IV
I Miejsce:  nie przyznano
II Miejsce: Michał Bartela
III Miejsce: Maria Górnicka
Wyróżnienie: Natalia Wacławik

Klasa V
I Miejsce: Julia Grzybek
II Miejsce: nie przyznano
III Miejsce: Aleksandra Ostrowska

Klasa VI
I Miejsce: Nadia Ćwiek
II Miejsce: Mateusz Pustuła
III Miejsce: nie przyznano
Wyróżnienie: Julia Knapik

Klasa II SM II st.
I Miejsce: Anna Kurowska

Wszystkim laureatom, a także ich pedagogom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Stypendia im. Jana Pawła II

16 października przypada 42 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Polaka. 
Tradycją jest, że w tym dniu Burmistrz Wieliczki wręcza Stypendia Papieskie im. Jana Pawła II najlepszym uczniom szkół Gminy Wieliczka.
W związku z panującą sytuacją epidemiczną tegoroczni stypendyści otrzymali dyplomy w swoich szkołach z rąk dyrektorów.
Stypendium edukacyjne Gminy Wieliczka im. Jana Pawła II na rok szkolny 2020/2021 za wysokie osiągnięcia artystyczne otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce – Szkoły Muzycznej I stopnia:
Alicja Rucińska z klasy fortepianu Izabeli Grzybek
Emilia Rzyman z klasy fortepianu Izabeli Grzybek
Hanna Stan z klasy fortepianu Izabeli Seweryn
oraz Szkoły Muzycznej II stopnia:
Maria Kolary z klasy fortepianu Izabeli Grzybek
Kacper Ćwiek z klasy akordeonu Oskara Guta.
Serdecznie gratulujemy Nagrodzonym i ich Nauczycielom oraz Rodzicom!

Relacja na stronie Gminy Wieliczka:
https://www.wieliczka.eu/pl/201129/21425/stypendia-papieskie-dla-uzdolnionej-mlodziezy.html

Zdjęcia

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Kolejny rok szkolny za nami.
Zawsze kończymy wspólnie spędzone 10 miesięcy akcentem muzycznym.
Tak będzie i teraz, choć nie spotkamy się "na żywo".
W tym nietypowym roku Uczniowie kończący Szkołę Muzyczną I stopnia zaprosili nas do swoich domów. W Ich imieniu, a także własnym i całego Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce zapraszam do wysłuchania i zobaczenia koncertu on-line.
Dziękuję za koordynację pomysłu Pani Agnieszce Korczyńskiej oraz za pomoc w realizacji filmu Panu Mateuszowi Kozłowskiemu.
Miłego oglądania!

film dostępny jest również na szkolnym kanale YouTube

 

Najlepsi Uczniowie 2019/2020

Rok szkolny 2019/2020 był nietypowy. Koronawirus, który opanował świat zmusił nas do zamknięcia szkół i prowadzenia zajęć poprzez internet i telefon.
Mimo nowej rzeczywistości, która z pewnością dla Wszystkich stanowiła nie lada wyzwanie, uczniowie osiągnęli znakomite wyniki.
Najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez Gminę Wieliczka otrzymali Listy Gratulacyjne Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.

Najlepszą uczennicą Szkoły Muzycznej I stopnia została Maria Kolary, uczennica klasy szóstej cyklu 6-letniego, ucząca się w klasie fortepianu Izabeli Grzybek. 
Do Jej najważniejszych osiągnięć należą:
I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki Słowiańskiej (Ostrava/Czechy, listopad 2019),
I nagroda w IV Danubia Talents, International Music Competition (Budapeszt/Węgry, październik 2019),
II nagroda w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Tuchów, styczeń 2020),
III nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Trzciana, grudzień 2019),
wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Libiąż, styczeń 2020).

Najlepszym uczniem Szkoły Muzycznej II stopnia został Kacper Ćwiek, uczeń drugiej klasy, specjalności Instrumentalistyka, z klasy akordeonu Oskara Guta.
Jego osiągnięcia to:
I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej "Srebrna Szybka" / CEA (Kraków, styczeń 2020),
I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym (Bielsko-Biała, listopad 2019),
II nagroda w III Konkursie Pianistycznym "Piano e Forte" (Wieliczka, marzec 2020) w kat. fortepian obowiązkowy (przyg. Agnieszka Korczyńska),
III nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Trzciana, grudzień 2019) w kat. fortepian obowiązkowy (przyg. Agnieszka Korczyńska).

I tak nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i WAKACJE!

Zdjęcia