II Szkolny Konkurs Czytania Nut Głosem

W dniu 23 listopada, w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce odbył się II Szkolny Konkurs „Czytania nut głosem”, przeznaczony dla uczniów SM II st. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów, którzy podjęli zmagania w dwóch kategoriach (kat. I – kl. I i II oraz kat. II – kl. III i IV). Przedmiotem konkursu była realizacja ćwiczenia melodyczno-rytmicznego (jedno – dwugłosowego) oraz rytmicznego (dwugłosowego). Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprezentować umiejętności analityczne, wykazać się sprawną wyobraźnią muzyczną oraz zastosowaniem jej w praktyce. Chociaż większości uczestnikom towarzyszyły niemałe emocje, każdy z nich wykazał się indywidualną sprawnością w poszczególnym obszarach, co przyniosło zadowalające efekty.
Jury, pod przewodnictwem Barbary Marii Dukały przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

KATEGORIA I (kl. I i II)
I miejsce - Weronika Zoń  (kl. II); nauczyciel – Anna Kozłowska
Wyróżnienie za najlepiej wykonane ćw. melodyczno-rytmiczne – Maria Zabdyr (kl. I); nauczyciel: Anna Zalewska

KATEGORIA II (kl. III i IV)
I miejsce – Antoni Trześniewski (kl. III); nauczyciel: Anna Zalewska
II miejsce – Barbara Ruda (kl. IV); nauczyciel – Anna Kozłowska
Wyróżnienie za najlepiej wykonane ćw. melodyczno-rytmiczne – Anna Kurowska (kl. III); nauczyciel: Anna Zalewska

Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu gorąco gratulujemy i mamy nadzieję, że czytanie nut głosem stanie się odtąd ulubioną formą spędzania wolnego czasu.

 

Warsztaty z Prof. Reinerem

19 listopada b.r. w Auli Budynku "Sztygarówka" Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce odbył się Kurs Mistrzowski, który na zaproszenie Dyrektor ZSM w Wieliczce Izabeli Szoty poprowadził wybitny skrzypek i pedagog, prof. Roman Reiner z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
W kursie udział wzięli uczniowie klas skrzypiec Marii Sobeńko, Anny Kozłowskiej oraz dra Marka Polańskiego.
Prof. Roman Reiner wygłosił także niezwykle interesujący wykład pt. "Korekta aparatu gry na przykładzie Etiud R. Kreutzera", którego transmisja on-line była dostępna dla uczniów ZSM w Wieliczce nie mogących z powodu choroby lub kwarantanny uczestniczyć w nim w formie stacjonarnej. Prof. Reiner omówił praktyczne zagadnienia związane z korektą aparatu gry, wskazując właściwy sposób jej przeprowadzenia w oparciu o etiudy francuskiego wirtuoza, obficie ilustrując prelekcję pokazywanymi przez siebie sposobami ich ćwiczenia oraz przykładami nutowymi. Olbrzymia wiedza i doświadczenie zawodowe prof. Reinera w połączeniu ze znakomitą atmosferą panującą podczas Kursu sprawiły, iż uczniowie uzyskali konkretne uwagi i wskazówki, których implementacja pozwoli na czynienie dalszych postępów w grze na skrzypcach.
Kurs Mistrzowski z ramienia ZSM w Wieliczce zorganizował i koordynował dr Marek Polański.

 

Zdjęcia

Koncert zaduszkowy'2021

8 listopada - koncert zaduszkowy u Dominikanów - tradycja sprawowania mszy św. w intencji zmarłych muzyków i następującego po niej koncertu zaduszkowego w wykonaniu krakowskich jazzmanów została zapoczątkowana w 1987 roku przez Jana Budziaszka.
Od ponad trzydziestu lat, w pierwszy poniedziałek po Dniu Wszystkich Świętych, w kościele oo. Dominikanów spotykają się muzycy oraz wielbiciele jazzu, by upamiętnić i oddać hołd muzykom, który odeszli.

Z biegiem lat do grona wykonawców dołączają nowe pokolenia muzyków. Dzięki inicjatywie Pana Ignacego Stojka, od kilku lat również uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce mają możliwość, by brać udział w tym wydarzeniu, grać obok znakomitych krakowskich muzyków oraz pielęgnować tę piękną tradycję zaduszkową.

W tegorocznym koncercie, spośród uczniów naszej szkoły, wystąpił duet saksofonowy Gabriela Banaś i Gabriela Róg, z utworem Duka Ellingtona "Creole Love Call" oraz  szkolny big-band w składzie:
trąbki: Kamil Ulatowski, Leon Gawlik, Krzysztof Sarga, Jan Gałoński, Zuzanna Rokita, Karol Dyjak, Michał Michalik
puzony: Gabriela Kwiecińska, Mateusz  Uzar, Maciej Tomczykiewicz, Igor Piątek
Uczniom towarzyszyli Rodzice: Małgorzata Ulatowska (piano), Dariusz Ulatowski (gitara basowa), Jerzy Gałoński (gitara elektryczna) oraz Nauczyciele: Ignacy Stojek (saksofon) i Artur Ciborowski (perkusja)
Przygotowanie zespołu: Paweł Gajewski , Arkadiusz Bała
program:
Wiśnia Dixie - jazz nowoorleański - cały zespół
Just a closer walk with - gospel song - soliści - Kamil Ulatowski, Leon Gawlik, Ignacy Stojek

Wieczór, jak zwykle, zakończył się przy dźwiękach standardu "When the Saints Go Marching In", znany wszystkim z niezapomnianego wykonania Lousia Armstronga.

 

Zdjęcia

Barwy muzyki

Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce wzięli udział w projekcie edukacyjno-artystycznym "Barwy muzyki".

Projekt "Barwy muzyki – spektakle dziecięce oraz warsztaty artystyczne on- line" zakłada przygotowanie i nagranie bajek w formie teatru dziecięcego w formule on-line . Oparte o autorskie scenariusze wydarzenia inspirowane będą teorią barw. Zostały podzielone na 3 tematy zgodnie z podstawowymi barwami w sztuce. Każda barwa będzie przedstawiona odrębną narracją, zobrazowaną Oprócz przedstawień zostały nagrane tutoriale omawiające zagadnienia poszczególnych aktywności artystycznych. Powstały również partytury graficzne obrazujące budowę wybranych utworów wykorzystanych do spektakli, służące za narzędzie pracy nauczycieli edukacji artystycznej . Zarówno interpretacje ruchowe utworów kompozytorów różnych epok, jak i prace plastyczne korespondujące z tematyką warsztatów wzbogacą narzędzia pracy nauczycieli oraz zainspirują do własnych opracowań. Projekt zwróca uwagę na wzajemne powiązania, oddziaływania i przenikania różnych dziedzin sztuki.

Projekt jest dedykowany osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki tłumaczeniu 3 bajek na język migowy PJM , napisom dla niesłyszących również w 3 bajkach oraz prezentacji co najmniej 3 filmów z realizacji prac plastycznych w technikach 3D wraz z napisami dla niesłyszących, projekt jest dedykowany dla osób niesłyszących i głuchoniemych.

strona projektu https://spmk.com.pl/projekt/barwy-muzyki/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”

 

VI Koncert Muzyki Dawnej - edycja online

Zapraszamy do obejrzenia relacji z VI Koncertu Muzyki Dawnej.

Program koncertu
1. Spektakl muzyczno-teatralny "Wiano św. Kingi" w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, koordynacja: Anna Taboła
2. Koncert gitarowo-klawesynowy w wykonaniu Małgorzaty Żegleń-Włodarczyk (gitara) i Pauliny Tkaczyk (klawesyn)
3. Wykłady z cyklu "Instrumenty w zwierciadle czasu":
- "Gitara angielska - królowa dworów i salonów" -  Małgorzata Żegleń Włodarczyk
- "Klawesyn - historia i budowa" - Paulina Tkaczyk
- "Muzyka na średniowiecznym dworze polskim" - Anna Taboła

"Wiano św. Kingi" - spektakl teatralno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce - Dni św. Kingi, Wieliczka, lipiec 2021

Koncert gitarowo-klawesynowy w wykonaniu Małgorzaty Żegleń-Włodarczyk (gitara) i Pauliny Tkaczyk (klawesyn)

 

Wykłady z cyklu "Instrumenty w zwierciadle czasu"

"Gitara angielska - królowa dworów i salonów" -  Małgorzata Żegleń Włodarczyk

 

"Klawesyn - historia i budowa" - Paulina Tkaczyk

"Muzyka na średniowiecznym dworze polskim" - Anna Taboła

 

Sukces Kacpra Ćwieka

Kacper Ćwiek, uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia z klasy akordeonu Oskara Guta, został wyróżniony podczas XXI Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych "Sanok 2021", które odbywały się w dniach 21-23.10.2021 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku.
Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to jedyny w bieżącym roku szkolnym międzynarodowy konkurs akordeonowy organizowany i firmowany przez CEA, sukces ten smakuje zupełnie wyjątkowo.
Jury oceniające Kacpra składało się z wytrawnych i bardzo wymagających Artystów Akordeonistów co dodatkowo uskrzydla. Byli to: prof. dr hab. Klaudiusz Baran/UMFC Warszawa (Rektor UMFC), prof. dr hab. Elżbieta Rosińska/AM Gdańsk, prof. dr hab. Jerzy Kaszuba/AM Bydgoszcz, prof. dr hab. Paweł Paluch/AM Kraków, dr Janusz Pater/AM Kraków.
W kategorii wiekowej Kacpra wystąpił reprezentant Akademii Muzycznej w Katowicach, który także otrzymał wyróżnienie, a punktacja Kacpra była bardzo zbliżona do punktacji wspomnianego Kolegi, bezpośrednio za którym uplasował się Kacper.

/Oskar Gut/

 

Stypendyści 2021/2022

Mam przyjemność poinformować, że w roku szkolnym 2021/2022 uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce dołączyli do zaszczytnego grona Stypendystów.

Stypendium Edukacyjne Gminy Wieliczka im. Jana Pawła II, przyznawane przez Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka za wybitne osiągnięcia artystyczne w ramach Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Gminy Wieliczka otrzymali:
Alicja Rucińska (SM I st.) z klasy fortepianu Izabeli Grzybek
Emilia Rzyman (SM I st.) z klasy fortepianu Izabeli Grzybek,
Maria Kolary (SM II st.) z klasy fortepianu Izabeli Grzybek,
Barbara Ruda (SM II st.) z klasy fortepianu Marii Wosiek,
Kacper Ćwiek (SM II st.) z klasy akordeonu Oskara Guta,
Antoni Trześniewski (SM II st.) z klasy kontrabasu Grzegorza Frankowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z relacja na stronie Gminy Wieliczka:

https://www.wieliczka.eu/pl/201129/28407/wreczenie-stypendiow-papieskich-dla-uzdolnionej-mlodziezy-z-terenu-miasta-i-gminy-wieliczka.html

Stypendystą Fundacji Pro Musica Bona został Kacper Ćwiek (SM II st.) z klasy akordeonu Oskara Guta.

Stypendium Naukowe Powiatu Wielickiego otrzymał Antoni Trześniewski (SM II st.) z klasy kontrabasu Grzegorza Frankowskiego.

Wszystkim Stypendystom, Ich Nauczycielom i Rodzicom  serdecznie gratulujemy!

 

Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej

14 października 2021 r. w wielickiej Mediatece odbyły się Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej.
Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka – Artur Kozioł. Wśród gości byli obecni także Agnieszka Szczepaniak (Z-ca Burmistrza Wieliczki), Tadeusz Luraniec (Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce), Małgorzata Krasoń (Przewodnicząca Komisji Oświaty RM), Justyna Chorobik i Tomasz Machnik (Wydział Szkół i Przedszkoli).

Podczas uroczystości licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć najpiękniejsze fragmenty muzyki tanecznej, w której nie zabrakło wspaniałej melodyjnej melancholii, rytmicznej improwizacji, a także licznych inspiracji muzyką jazzową, w wykonaniu nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce: Jacka Bylicy (fortepian), Grzegorza Frankowskiego (kontrabas), Oskara Guta (akordeon), Marka Polańskiego (skrzypce) i Małgorzaty Żegleń-Włodarczyk (gitara).
Prowadząca koncert, Izabela Szota nie tylko fantastycznie przedstawiła słuchaczom sylwetki oraz ogromne dokonania występujących na scenie muzyków, ale także podkreśliła wielką rolę, jaką odgrywa wśród lokalnej społeczności obchodząca w tym roku Jubileusz 15-lecia działalności wielicka Szkoła Muzyczna.
Pan Burmistrz Artur Kozioł podziękował zgromadzonym nauczycielom i dyrektorom samorządowych placówek oświatowych za codzienny trud i wysiłek włożony w przekazywanie wiedzy i kształtowanie postaw wśród uczniów, zaś za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz zaangażowanie w twórczą pracę dzieci i młodzieży nagrodził wyróżniających się Nauczycieli. W tym zaszczytnym gronie znalazły się Panie Marta Polańska i Paulina Skrok.
Wszystkim Artystom oraz nagrodzonym Nauczycielom serdecznie gratulujemy!

/Paulina Skrok/

Relacja na stronie Gminy Wieliczka:

https://www.wieliczka.eu/pl/201129/28376/dzien-edukacji-narodowej-w-wieliczce.html

 

Zdjęcia

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

14 października 2021 roku w Auli wielickiej Szkoły Muzycznej „Sztygarówka” Uczniowie klas pierwszych Szkoły Muzycznej I stopnia zostali oficjalnie pasowani przez Dyrektor Izabelę Szotę na Uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce. Mamy nadzieję, iż ten szczególny dzień pozostanie w Ich pamięci na zawsze.
Młodzi Adepci sztuki muzycznej z wielkim oddaniem wykonali program artystyczny oraz złożyli uroczyste ślubowanie.
Wszystkim Uczniom serdecznie życzymy, aby wytrwale dążyli do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, gdyż jak mawiał Terence Hanbury White „nie ma lepszego lekarstwa na smutki niż nauczyć się czegoś nowego. (…) Wiedza to jedyna dziedzina, której nasz umysł nigdy nie wyczerpie, wobec której nigdy nie poczuje się obcy, przez którą nigdy nie będzie torturowany, której się nie ulęknie i nie przestanie ufać, której ani przez chwilę nie będzie żałował. Oto czego ci trzeba: wiedzy. Pomyśl jak wiele jeszcze możesz się nauczyć.”
Z tego właśnie powodu niezmienne motto każdego Ucznia wielickiej Szkoły Muzycznej brzmi „dzień bez instrumentu jest dniem straconym”.

Piękne słowa do swoich młodszych koleżanek i kolegów skierowała Natalia Spicha – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego:
"Szanowna Pani Dyrektor, drodzy Nauczyciele, Rodzice, Dziadkowie, Uczniowie klas pierwszych.
Czuję się zaszczycona mogąc reprezentować dziś Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce i powitać Was na tej niezwykłej uroczystości jaką jest ślubowanie.
Pierwszoklasiści!
Naukę w naszej Szkole rozpoczęliście ponad miesiąc temu. Macie już za sobą pierwsze spotkanie z muzyką, Waszymi nowymi instrumentami, Nauczycielami. Wierzę, że zdążyliście się już poznać, a nawet zaprzyjaźnić - w końcu Was wszystkich łączy fascynacja muzyką, a nic nie buduje relacji tak, jak wspólna pasja. Dziś jednak, zostaniecie oficjalnymi członkami naszej muzycznej rodziny. Pozwólcie, że jako wasza starsza koleżanka, powiem wam parę słów o naszej szkole.
Szkoła Muzyczna w Wieliczce jest wyjątkowym miejscem. To tutaj zdobędziecie wiele nowych umiejętności, poznacie tajniki gry na instrumentach, rozwiniecie swoje talenty, utworzycie trwałe przyjaźnie. Nie zawsze będzie łatwo; przed Wami wiele nauki i ciężkiej pracy, jednak, wspomagać Was będzie kadra najbardziej zaangażowanych oraz cierpliwych muzyków. 
Społeczność Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce jest jedyna w swoim rodzaju. Jesteśmy połączeniem wielu często bardzo różnych od siebie osobowości, których łączą pasje. Dla nas wszystkich ta Szkoła jest jak drugi dom, w którym czujemy się bezpieczni i doceniani. Nigdy nie obawiajcie się zadawać pytań, czy poprosić o pomoc. Każda z osób, które mijacie na korytarzu z przyjemnością wskaże Wam gdzie znajduje się dana sala, pomoże z trudnym zadaniem domowym, bądź po prostu wesprze Was dobrym słowem. W końcu jesteście częścią naszej muzycznej rodziny. 
Życzę Wam, drodzy pierwszoklasiści, aby Nasza Szkoła stała się również dla Was takim miejscem, gdzie będziecie przebywać z radością, z satysfakcją uczyć się i ćwiczyć na wybranych przez Was instrumentach, zawiązywać przyjaźnie i rozwijać swój muzyczny talent
Dziękuję za uwagę.”

Młodym Adeptom sztuki muzycznej oraz Rodzicom i całej społeczności Uczniowskiej życzymy dobrego, spokojnego roku szkolnego 2021/2022.

 

 

 

Ślubowanie klas pierwszych Szkoły Muzycznej I stopnia - rok szkolny 2021/2022

Zdjęcia

Spektakl "Wiano św. Kingi"

SPEKTAKL TEATRALNO-MUZYCZNY WIANO ŚWIĘTEJ KINGI

23 lipca 2021 r. w ramach obchodów Dni św. Kingi w wielickiej Mediatece zaprezentowano sfilmowany spektakl teatralno-muzyczny Wiano świętej Kingi. Pokaz był zwieńczeniem intensywnej pracy uczniów i nauczycieli w ciągu drugiego semestru, znacznie utrudnionego przez pandemię i zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach.
Uczniowie wcielili się w bohaterów rodem z XIII w. W przedstawieniu ujrzeliśmy zatem księżną Kingę, jej ojca – króla Węgier, księcia Bolesława – męża świętej, a także damy dworu, posłów oraz górników.

Zamysłem pomysłodawczyni projektu (Anna Taboła) spektakl miał być okazją do szerokiego zaprezentowania wszystkich aspektów działalności Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce. Muzyka odgrywa w nim zatem szczególnie istotną rolę. Obok utworów czysto instrumentalnych, w spektaklu obecny jest śpiew oraz taniec, doskonale współgrający z atmosferą książęcego wesela. Niemałym wyzwaniem dla uczniów i uczennic były sceny teatralne, wymagające od nich wnikliwego wejścia w graną postać, w jej emocje i uczucia, przy zachowaniu dbałości o zasady etykiety i sposobu wysławiania się charakterystycznego dla średniowiecznego dworu. Podczas prób uczniowie wielokrotnie powtarzali swoje kwestie, czasem nawet tylko pojedyncze słowa, aby zrozumieć o jaką emocję chodzi, a następnie spróbować się do niej zbliżyć w czasie rzeczywistej interakcji.

Atmosferę dawnych czasów podkreśliły historyczne stroje oraz miejsca, w których spektakl został nagrany. Zabytkowe wnętrze sali gotyckiej w Muzeum Żup Krakowskich, aula i klatka schodowa z pięknym witrażem w Sztygarówce, a także przestrzenie na zewnątrz tych budynków przeniosły młodych artystów w legendarne czasy, do których odwołuje się spektakl.

Mamy nadzieję, że dobrze znana historia sprowadzenia soli do Wieliczki przez świętą Kingę, za sprawą naszych uczniów stała się wszystkim bliższa – tak w aspekcie historycznym, jak i rodzimym. Wszak to część naszej wielickiej historii…

/Anna Taboła/

 

Zdjęcia