Warsztaty pianistyczne z Profesorem Adamem Wodnickim

Współpraca ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, zapoczątkowana przez Prof. Elżbietę Hoffman wspólnymi działaniami edukacyjnymi, promującymi twórczość Ettore Pozzoli, ciągle się rozwija.
Dnia 21 października b.r. uczennice Julia Huczek z klasy Izabeli Seweryn oraz Barbara Ruda z klasy Jacka Bylicy reprezentowały Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce podczas warsztatów pianistycznych prowadzonych przez polskiego pianistę i pedagoga, Profesora Adama Wodnickiego. Wydarzenie zorganizowane przez Piotra Kowala, kierownika sekcji fortepianu, miało miejsce w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I i II im. Br. Rutkowskiego w Krakowie.
Profesor Adam Wodnicki zasiadał w Jury podczas odbywającej się w Akademii Muzycznej w Krakowie I edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Jana Hoffmana (w dniach 17-20 października). Jest absolwentem patrona konkursu, wybitnego pianisty-pedagoga, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, wywodzi się z tradycji chopinowskiej, dlatego tematyka warsztatów oscylowała głównie wokół dzieł Fryderyka Chopina.
Profesor analizował z młodymi pianistami strukturę utworów fortepianowych, zwracając uwagę na odpowiednie proporcje brzmieniowe, chopinowską aplikaturę, szeroko pojęty wachlarz elementów estradowych i warsztatowych. Odnosząc się do różnych dzieł wielkiego polskiego kompozytora nakreślał istotę pianistyki, nawiązując jednocześnie znakomity kontakt z uczniami.
Adam Wodnicki studiował również pod kierunkiem Guida Agostiego we Włoszech (Siena) oraz György’ego Sebóka w Stanach Zjednoczonych (Bloomington). W latach 1973-1977 sprawował funkcję asystenta, a następnie adiunkta w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ponadto wykładał w University of Texas w Austin w Stanach Zjednoczonych, obecnie jest profesorem fortepianu w College of Music Uniwersytetu Północnego Teksasu. Prowadzi niezwykle ożywioną, światową działalność koncertową, w tym liczne międzynarodowe kursy mistrzowskie. Był wielokrotnie nagradzany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymał medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

/Koordynacja projektu - Izabela Seweryn/