Z muzyką w sercu i na ustach – koncert okolicznościowy dla pani Dyrektor Izabeli Szoty

Relacja na stronie Gminy Wieliczka:

https://www.wieliczka.eu/pl/201129/30753/muzyczne-podziekowanie-dla-iza…

19 czerwca, w wielickiej Mediatece miało miejsce szczególne wydarzenie. Odbył się koncert, dedykowany Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, pani Izabeli Szocie, która jest wyjątkową postacią na mapie muzyczno-pedagogicznej Wieliczki. To właśnie dzięki jej zaangażowaniu, determinacji  i konsekwencji  udało się stworzyć, a następnie rozwijać Szkołę Muzyczną I st. (od roku 2006), a później Szkołę Muzyczną II st. (od roku 2018).

Jak wysoko cenione przez środowisko lokalne są działania pani Dyrektor, mogła świadczyć obecność oraz gratulacje składane na jej ręce m.in. przez Agnieszkę Szczepaniak - zastępcę Burmistrza ds. Społecznych, Tadeusza Lurańca - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieliczce, Małgorzatę Krasoń - Przewodniczącą komisji Oświaty oraz Annę Całkę - Dyrektor Wydziału Szkół i Przedszkoli wraz z kierownikiem Tomaszem Machnikiem. Życzenia i wspomnienia realizacji wspólnych przedsięwzięć popłynęły również ze strony Wicestarosty Powiatu Wielickiego – Henryka Gawora, a także od zaprzyjaźnionych Dyrektorów szkół, m.in. Beaty Miętki (SM I st. w Czasławiu), jak również od przybyłych gości, przedstawicieli Grona Pedagogicznego oraz Rady Rodziców.

Honory gospodarza uroczystości czyniła Wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, pani Maria Wosiek. Witając przybyłych gości, przywołała słowa Henry’ego Brooks’a Adams’a:  „Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie” . Wydaje się, że doskonale oddają one istotę powołania pedagoga, dyrektora jako osoby, która otacza troską, kształtuje, pomaga wzrastać, a następnie „wypuszcza spod swoich skrzydeł” wychowanka potrafiącego dokonywać niezależnych wyborów i świadomie kierować swą dalszą, twórczą drogą. Dążenie do zbudowania w młodym człowieku – artyście postawy odpowiedzialności za samego siebie, wydaje się być celem misji nauczyciela najpierw jako mistrza i przewodnika, a ostatecznie partnera w pojmowaniu i odczuwaniu sztuki.

Uczniowie, absolwenci oraz przedstawiciele Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, zapragnęli podziękować pani Dyrektor Izabeli Szocie za wspólne lata pracy, oddania i kierowania szkołą, w sposób im najbliższy, czyli dźwiękami muzyki.

Wśród wykonawców pojawili się uczniowie SM I st. oraz SM II st.: Kamil Peszko (klasa sakshornu mgr Piotra Gawora), Karol Dyjak (klasa trąbki mgr Pawła Gajewskiego), Joanna Jasek (klasa altówki mgr Żanny Laszkiewicz, Maria Zabdyr (klasa fletu mgr Ewy Tupik),  Antoni  Trześniewski  (klasa kontrabasu dra Grzegorza Frankowskiego), Trio klarnetowo - fortepianowe: Magdalena Miarka, Mikołaj Wicher (klasa klarnetu mgr Antoniego Majerskiego), Barbara Ruda – (klasa fortepianu mgr Marii Wosiek); wystąpił również Kwartet saksofonowy: Zuzanna Maj, Szymon Szaron, Mateusz Michałek, Konrad Jaśkowiec  (klasa saksofonu mgr Ignacego Stojka). Trzeba podkreślić, że wszystkie interpretacje, które zabrzmiały podczas koncertu miały charakter muzycznych upominków przygotowanych z wielką starannością oraz zaangażowaniem. Uczniom akompaniowały:  mgr Agnieszka Korczyńska, mgr  Joanna Krząszcz, mgr Maria Lynnyk oraz mgr Sandra Delong-Kiełbińska.

Od blisko 17. lat istnienia, najpierw jako SM I st., a następnie jako Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce, placówka ta była miejscem stawiania pierwszych - jakże istotnych na szczeblach rozwoju edukacji muzycznej – kroków przez młodych artystów, których talent, wytężona praca, możliwość współpracy z wybitnymi pedagogami stały się podstawą do budowania własnej, twórczej drogi muzycznej. Tym bardziej cieszy fakt, że nie zapominają oni o miejscu, z którego wyszli i chętnie do niego wracają, uformowani już jako wysoko dojrzali artyści.

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli absolwenci SM I st. w Wieliczce – skrzypaczka, Alicja Pustuła oraz pianista - Piotr Lara. Oboje rozpoczynali edukację muzyczną jako siedmiolatkowie, realizując kolejne etapy kształcenia muzycznego, a obecnie doskonalą swoje umiejętności w trakcie studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (Alicja Pustuła) oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (Piotr Lara). Młodzi muzycy są laureatami licznych nagród i wyróżnień w krajowych i zagranicznych konkursach (do ostatnich sukcesów Alicji należy, m.in. otrzymanie nagrody specjalnej Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej; Piotr zaś został laureatem IV. miejsca w 51. Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie).

Alicja Pustuła, w czasie koncertu zaprezentowała zróżnicowany i wymagający nie lada sprawności repertuar. W jej interpretacji zabrzmiała Fantazja E-dur, nr 8 Georg’a Philipp’a Telemann’a oraz La Follia Krzysztofa Pendereckiego. Szczególna biegłość, perfekcyjna artykulacja, interesująco kształtowana narracja muzyczna oraz wysublimowane, a momentami - gdzie pożądane - wyraziste brzmienie to elementy, których nie zabrakło w grze młodej skrzypaczki.

Piotr Lara oczarował słuchaczy w kameralnym recitalu chopinowskim. W jego programie znalazł się heroiczny Polonez fis – moll op. 44, ujmujący świeżością pomysłów Mazurek a-moll op.59 nr 1 oraz Walc Des – dur op. 64 nr 1, zwany „minutowym”. W interpretacji pianisty odnaleźć można było niemal wszystko, co stanowi idiom chopinowski – wirtuozerię, taneczny rys, melancholijną czułość na przemian ze wzburzeniem. Na uznanie zasługuje również umiejętne kreowanie barw i wyczulenie na głębię fortepianowego brzmienia. Pianista i fortepian stanowili jedność.

Wieczór dopełniła muzyczna niespodzianka, którą przygotowali dla pani Dyrektor Izabeli Szoty nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce. Stawiając na konwencję teatralno-kabaretową, brawurowo i z poczuciem humoru wykonali utwór La Spagnola Vincenzo Di Chiara, w refrenie którego porwali całą zgromadzoną publiczność do odśpiewania „Sto lat” na cześć pani Dyrektor, Izabeli Szoty. Powtórkom muzycznych życzeń nie było końca, ale był to w końcu „głos ludu”, który zna i docenia zasługi pani Dyrektor, więc śpiew mógłby towarzyszyć wszystkim do rana, na co z resztą było formalne przyzwolenie od władz Miasta i Gminy Wieliczka.

Entuzjazm, z jakim gratulowano pani Dyrektor łącznie 25.lat działalności na terenie Wieliczki oraz wzruszenie towarzyszące pożegnaniu jej z funkcji Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, z pewnością dowodzą, że jej rola była i jest wyjątkowa oraz niewątpliwie inspirująca nie tylko dla środowiska muzycznego, lecz także szeroko pojętej społeczności lokalnej, która przez lata miała wyjątkową możliwość uczestniczenia w wydarzeniach zainicjowanych przez panią Dyrektor. Dla pani Dyrektor Izabeli Szoty, która posiada niemierzone pokłady energii to uroczyste pożegnanie stanowiło z pewnością jedynie rodzaj przejścia w kolejny etap życia, który życzymy, aby niósł radość, spełnienie, zadowolenie i możliwość odkrywania oraz realizowania nowych pasji!

/Anna Kozłowska/

 

 

 

Zdjęcia