Muzyczne, węgierskie wojaże!

 

W dniach 21-25 kwietnia 2024 r., podczas fascynującego wyjazdu na Węgry z Orkiestrą II stopnia Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce mieliśmy zaszczyt odkrywać niezwykłe piękno tego kraju. 
Nasza utalentowana dyrygentka, Martyna Drabczyńska, kierowała naszym zespołem podczas niezwykłych koncertów i występów, a Anna Świeżowska, nasza koncertmistrzyni i opiekunka orkiestry, dbała o nasz dobry nastrój i profesjonalizm. Zwiedziliśmy wiele urokliwych miejsc, rozpoczynając od malowniczego Visegrádu, gdzie zamek urzekł nas swoją historią i widokiem na Dunaj. Następnie udaliśmy się do Esztergom, gdzie podziwialiśmy monumentalną Bazylikę, a spacer po starówce pozwolił nam lepiej poznać to miasto związane z historią Węgier, zwłaszcza jako miejsce urodzenia i koronacji św. Stefana.
Kolejnym etapem naszej podróży było Szentendre, miasto sztuki, które zafascynowało nas swoimi zabytkami i unikalną atmosferą. Baszta Rybacka, kościół Macieja – każde miejsce wzbogaciło nasze doświadczenie kulturowe i artystyczne. Niezapomnianym wydarzeniem było także spotkanie z węgierskim zespołem muzycznym Rajko podczas koncertu w szkole muzycznej. Zuzanna Maj i Antek Trześniewski z Orkiestry II stopnia zachwycili solowymi występami, a duet "mistrza i ucznia" czyli  Grzegorza Frankowskiego i  Antka Trześniewskiego przy akompaniamencie p. Martyny Drabczyńskiej był wyjątkowym momentem na początek muzycznego spotkania obu orkiestr. Wspólny koncert orkiestr naszej szkoły i orkiestry Rajko był momentem integrującym dwie szkoły muzyczne i dostarczającym niezapomnianych emocji zarówno wykonawcom, jak i publiczności. Nasz koncert odbył się z udziałem Konsula Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja R. Kalinowskiego oraz rzeczniczki narodowości polskiej na Węgrzech Pani dr. Ewy Ronayne Slavy. Ten wyjątkowy wyjazd nie tylko wzbogacił nasze umiejętności muzyczne, ale także umocnił więzi wewnątrz naszego zespołu oraz pozwolił nam lepiej poznać i docenić kulturę i historię Węgier.

autor: dr Grzegorz Frankowski
 

 

Zdjęcia