Polska Niepodległa
Źródło: Miasto i Gmina Wieliczka
www.facebook.com/Wieliczka/about
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych uczniów to już tradycja i piękna lekcja patriotyzmu, które odbywa się co roku pod patronatem Burmistrza Wieliczki w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto.
10 listopada w ramach obchodów 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce oraz szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Wieliczka wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko” czy inne znane utwory patriotyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży stały się wyrazem ich patriotyzmu i pamięci o trudnych dziejach polskiego narodu.
W słowach skierowanych do uczniów burmistrz Artur Kozioł podkreślił: „Polska będzie taka, jaką sami sobie stworzycie. Wszystko to, co obserwujecie wokół, otoczenie, dom – to właśnie jest Polska. Będzie taka, jak o nią zadbacie. Ci, o których śpiewamy w patriotycznych pieśniach mogli tylko marzyć o wolnej, rozwijającej się Ojczyźnie, dlatego doceniajmy to, co mamy”.
Przybyłych gości powitała dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce Maria Wosiek, a część artystyczną wydarzenia poprowadziła Katarzyna Puch-Słabik. Podczas wydarzenia wystąpili: Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, pod dyrekcją Piotra Gawora oraz soliści - śpiew: Barbara Kocot, Szymon Maciąg, Andrzej Smirnou (przygotowanie: Diana Mrugała - Gromek), Zespół wokalno-instrumentalny, w składzie: Marta Kozińska, Justyna Leśniak, Ewelina Spyrka, Aniela Sikora, Maria Kmak, Katarzyna Puch-Słabik - śpiew (przygotowanie Katarzyna Puch-Słabik), Małgorzata Żegleń-Włodarczyk - gitara, Paulina Tkaczyk-Cichoń - fortepian, a także Zespół instrumentalny Pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, w składzie:
Antoni Majerski (klarnet)
Ignacy Stojek (saksofon)
Paweł Gajewski (trąbka)
Agnieszka Korczyńska (fortepian)
Artur Ciborowski (perkusja)
Piękna tradycja włączania młodzieży ze szkół z terenu Miasta i Gminy Wieliczka we wspólne świętowanie z "pieśnią na ustach" pozwala żywić nadzieję, że duch w Narodzie nie zginie.