Ślubowanie uczniów klas pierwszych

„Szczęśliwi ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach”.
Słowa wypowiedziane przez Franza Schuberta najlepiej oddają atmosferę wspaniałej uroczystości ślubowania uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, która odbyła się 22 października 2019 w Auli „Sztygarówka”.
Młodzi adepci sztuki muzycznej rozpoczęli wieczór w uroczysty sposób, maszerując do muzyki J. Straussa Marsz Radeckiego.
Po powitaniu gości przez Panią Dyrektor Izabelę Szotę oraz Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Klaudię Krzyszkowską wykonano szereg utworów - tańców narodowych, ludowych, interpretacji ruchowych utworów muzycznych oraz piosenek.

Maja Warejko z klasy I/c.6 (klasa skrzypiec Anny Kozłowskiej) oraz Zosia Szarkowska z klasy II/c.6 (klasa fortepianu Agnieszki Korczyńskiej) wykonały Piosenkę francuską.
Następnie uczniowie klasy pierwszej cyklu 4-letniego zatańczyli i zaśpiewali Krakowiaczka J. Świdra.
Po wykonaniu tańca narodowego, nadszedł czas na taniec Owczarek wchodzący w skład repertuaru tańców ludowych. Uczniowie z klasy pierwszej cyklu 6-letniego klaszcząc i tupiąc do rytmu muzyki podkreślali jego charakterystyczny rytm.

Kolejną część rozpoczęła Zosia Wandas z klasy pierwszej cyklu 4-letniego recytując wiersz L. Staffa pt. Deszcz jesienny. W tej sposób wprowadziła gości w nastrój kolejnego utworu pt. Szara piosenka. Klimat tej czarodziejskiej i muzycznej opowieści został wykonany oraz podkreślony za pomocą Instrumentarium Orffa przez uczniów klas pierwszych cyklu 4 i 6-letniego.
Część artystyczną zwieńczono interpretacją ruchową do muzyki F. Schuberta Moment muzyczny. Młodzi artyści tańcząc, wykorzystali rekwizyt – piłeczki.
Po uroczystym zaśpiewaniu Hymnu Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce i wygłoszeniu słów Roty Ślubowania, Pani Dyrektor Izabela Szota pasowała pierwszoklasistów na uczniów szkoły.
Pierwszoklasiści otrzymali także upominki - niezbędnik ucznia szkoły muzycznej w postaci zeszytów nutowych i ołówków.
Na zakończenie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zaprezentowała niespodziankę w postaci prezentacji ukazującej grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi szkoły. W ten fantastyczny i zabawny sposób zakończyła uroczysty wieczór.

Mamy nadzieję, iż ślubowanie to dopiero początek Waszej artystycznej drogi.

Życzymy Wam wielu sukcesów, koncertów i nieustających braw.

Pamiętajcie, o maksymie, którą wygłosiła Pani Dyrektor, że

„dzień bez instrumentu, to dzień stracony.”

/Anna Dańda-Szustak

Paulina Skrok/