Ślubowanie uczniów klas pierwszych

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I

Dzień 12 października 2023 r. należał do uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce. Ślubując uroczyście w auli „Sztygarówka”, stali się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.

Wydarzeniu towarzyszyły wielkie emocje i wzruszenie, bowiem młodzież po niespełna półtora miesiącu nauki pod kierunkiem mgr Anny Dańdy, zaprezentowała się szerokiej publiczności. Swój pierwszy, sceniczny egzamin zdali wyśmienicie!

Klasy I cyklu sześcioletniego wykonały ruchowe opracowania narodowych tańców polskich – poloneza, krakowiaka, kujawiaka, zaś uczniowie klasy I cyklu czteroletniego zaprezentowali interpretację piosenki „Panie Janie” zgodnie z założeniami metody Emile Jaques-Dalcroze’a. Punktem kulminacyjnym uroczystości było odśpiewanie hymnu ZSM w Wieliczce, z brawurowym towarzyszeniem zespołu instrumentów dętych blaszanych (przygotowanie mgr Paweł Gajewski), a następnie ślubowanie i pasowanie na uczniów zamaszystym ruchem smyka, dokonane przez panią Dyrektor Marię Wosiek. Jak przystało na prawowitych członków szkolnej społeczności, każdy został obdarowany „uczniowskim niezbędnikiem” – plecakiem, klawiaturą, książką oraz zestawem piśmienniczym, ufundowanymi przez szkołę oraz Radę Rodziców.

Muzyczną niespodziankę dla pierwszoklasistów przygotowali ich starsi koledzy ze Szkoły Muzycznej II st. - Magdalena Miarka, Mikołaj Wicher – klarnet, Barbara Ruda – fortepian, którzy ukazując piękno kameralnego brzmienia wykonali Andante z Koncertstück Felixa Mendelssohna.

Ciepłych snów uznania dla młodych adeptów sztuki nie szczędziła Pani Dyrektor Maria Wosiek, podkreślając radość czerpaną z obcowania z muzyką oraz wagę i odpowiedzialność, jaka spoczywa na każdym uczniu szkoły muzycznej,  przypominając maksymę, że „ćwiczy się tylko w te dni, w które się je”. Słowa zapewnienia wsparcia oraz życzliwości ze strony starszych uczniów skierował do pierwszoklasistów przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Tomasz Jasek.

Entuzjazm i radość, z jaką młodzież odbyła ceremonię ślubowania potwierdza ich pełne zaangażowanie oraz budzi nadzieję, że muzyka stanie się prawdziwą pasją w ich życiu, czego gorąco im życzy cała społeczność ZSM w Wieliczce!

Anna Kozłowska

Ślubowanie uczniów klas I