Wieczór kolęd w Gdowie

21 stycznia 2023 roku w Sanktuarium Narodzenia NMP w Gdowie miał miejsce Wieczór Kolęd, którego organizatorem jest Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Gdowie.

Już podczas Mszy Św. oprawę muzyczną zapewniła Międzyszkolna Orkiestra Dęta pod dyr. Adama Czyżowskiego.
Orkiestrę tworzą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce i Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie, którzy pracują także pod kierunkiem Antoniego Majerskiego.

Podczas koncertu, który prowadziła Izabela Szota, zaprezentowały się zespoły z Wieliczki i Gdowa.
Pierwszymi wykonawcami byli uczniowie klasy 1 B Szkoły Podstawowej im. Św, Jana Kantego w Gdowie pod kier. Katarzyny Ciężarek, którzy zachwycili publiczność czystością intonacji, zróżnicowaną dynamiką i ekspresją w partiach solowych.

Wielką dbałość o szczegóły w interpretacji kolęd i pastorałek dało się usłyszeć podczas prezentacji chóru Tutte le Corde pod dyr. Elżbiety Gawryszewskiej. Chóru, który działa w strukturach Centrum Kultury w Gdowie, a który niedawno świętował Jubileusz 15-lecia działalności.
Kolejnymi wykonawcami były połączone chóry Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce (przyg. Piotr Kiełbiński) i Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie (przyg. Elżbieta Gawryszewka) oraz Międzyszkolna Orkiestra Symfoniczna pod dyr. Adama Czyżowskiego, którą tworzą uczniowie wielickiej i gdowskiej szkoły muzycznej, a która pracuje pod kier. Jarosława Murzyna (Wieliczka) i Aleksandry Szota-Prószyńskiej (Gdów).
Wykonane przez tak monumentalny zespół znane kolędy w nowatorskim opracowaniu Leszka Wojtala, wzbudziły nieskrywany zachwyt słuchaczy.

Na zakończenie gdowska świątynia rozbrzmiała kolędą „Bóg się rodzi”.
Były też życzenia /Jan Kochanowski/:
„Błogosław ziemi z Twej szczodrobliwości,
Niechaj na dawa dostatek żywności,
Uchowaj głodu i powietrza złego,
Daj wszystko dobre z miłosierdzia swego.”