Zaduszki jazzowe u Dominikanów

Można odejść na zawsze, by stale być blisko.
ks. Jan Twardowski

Zaduszki Jazzowe u Dominikanów

Już po raz trzydziesty szósty, w Klasztorze OO. Dominikanów - jak zwyczaj nakazuje w pierwszy poniedziałek listopada - została sprawowana msza święta, a po niej muzyczne wspominanie zmarłych muzyków – mistrzów, przyjaciół.  To wydarzenie, zainicjowane przez legendarnego perkusistę, Jana Budziaszka na trwałe wpisało się w tradycję Krakowa, a trzeba podkreślić, że zainspirowało i inne miasta do podjęcia tej wyjątkowej idei.
Jan Budziaszek wspominał, że w 1987 roku wypisywał nazwiska krewnych na wypominki, ale na kartce zostało mu wolne miejsce. „Pomyślałem, że szkoda tak pustą kartkę zostawić. Napisałem 'Louis Armstrong' i wiele innych wybitnych nazwisk związanych z muzyką”. Następnie zrodziła się myśl, aby za to wszystko, co dali ludzkości ci znakomici artyści podziękować we mszy świętej, a spotykając się spontanicznie uczcić ich pamięć i przywołać wspomnienia o nich.  I tak jest co roku i według zapowiedzi inicjatora będzie, póki żyjemy…
Po raz kolejny, zaszczyt uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu przypadł w udziale Uczniom naszej szkoły, którzy pod kierunkiem Pawła Gajewskiego i Ignacego Stojka – współorganizatora i wykonawcy koncertu – w doborowym, bandowym składzie porwali publiczność dźwiękami songu Mack the Knife oraz standardu Birdland. Nastrojowa ballada Round About Midnight zabrzmiała w wykonaniu kwartetu saksofonowego, zaś nieśmiertelne, lecz zawsze wyczekiwane Just a closer walk witjh thee  w wydaniu combo. Zaduszki jazzowe nie byłby, oczywiście dopełnione bez tradycyjnego korowodu muzyków przez kościół do dźwięków  When the saints go marching in.
Entuzjazm i radość, z jaką młodzież kreowała jazzowe brzmienia zostały przyjęte przez słuchaczy żywiołowymi owacjami, a Janek Budziaszek wyraził spokój o dalsze losy zaduszek, skoro mamy takich fantastycznych, zapalonych muzyków... Dla nich samych, z pewnością było wielkim wyróżnieniem wystąpić obok legendarnych artystów sceny jazzowej, takich jak choćby Boba Jazz Band. Podczas koncertu wsparciem dla naszych Uczniów, a także ich muzycznymi partnerami byli Pedagodzy naszej szkoły: Ignacy Stojek, Paweł Gajewski, Agnieszka Korczyńska, Artur Ciborowski oraz Arkadiusz Bała.

Za rok, lista wspominanych podczas zaduszek artystów z pewnością się wydłuży, ale ważne jest, abyśmy my, którzy trwamy tutaj, pamiętali o nich w sposób, który dla nich był sensem najwyższym, formą życia doskonałego – zanurzeniem w muzyce…

Anna Kozłowska