Koncert laureatów - Vivaldi-345

W dniu 15 kwietnia, o godz. 14:00, w Auli "Sztygarówka" (ul. Dembowskiego 2) odbędzie się Koncert Laureatów VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego i Altówkowego „Vivaldi 345”.

Laureatom towarzyszyć będzie Expressivum Modern Orchestra pod dyrekcją Martyny Drabczyńskiej.

Skład orkiestry
I Skrzypce:
Aleksandra Szota-Prószyńska / koncertmistrz
Ada Kwaśniewicz
Agnieszka Bugla
II Skrzypce:
Gabriela Prokocka / lider
Kazimierz Michalik
Konstancja Samochin
Altówki:
Aldona Trybulec / lider
Karolina Drwięga
Wiolonczele:
Piotr Bylica / lider
Jan Pasławski
Kontrabas:
Antoni Trześniewski
Realizacja basso continuo:
Marta Klimczyk
Dyrygent:
Martyna Drabczyńska

EXPRESSIVUM MODERN ORCHESTRA  

Muzycy tworzący orkiestrę to absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracują m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfonietta Cracovia, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, a także rozwijają swoje umiejętności, biorąc udział w licznych kursach w Polsce i za granicą. W swoim dorobku mają koncerty solowe i kameralne pod batutą takich dyrygentów jak Colin Metters, Neville Marriner, Krzysztof Penderecki, Alexander Liebreich czy Jerzy Maksymiuk. Członkowie Expressivum Modern Orchestra są uczestnikami i laureatami licznych międzynarodowych konkursów. Orkiestra wykonuje muzykę symfoniczną i kameralną, bazując zarówno na muzyce dawnej, jak i współczesnej, nie stroniąc od muzyki filmowej oraz z gier komputerowych, a także aranżacji muzyki popularnej. Wykonuje również własne aranżacje i kompozycje tworzone przez jej dyrygenta.

 

Martyna DRABCZYŃSKA – dyrygent

Absolwentka Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Lidii Matynian oraz prof. Jana Jazownika. Od 2019 roku kontynuuje studia na kierunku Dyrygentura Symfoniczna w klasie prof. dr hab. Rafała Delekty. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat w klasie skrzypiec, z którym to instrumentem była związana przez cały pierwszy stopień edukacji muzycznej. Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im F. Chopina w Krakowie, ukończyła w klasie oboju. W 2010 skończyła studia I stopnia w klasie dyrygentury chóralnej prof. Ewy Mizerskiej-Golonek. Jej pasją jest chóralistyka. W latach 1998 – 2001 śpiewała w tarnowskim chórze żeńskim Puellae Orantes, obecnie należy do Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne koncerty w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, Włochy). Brała udział w licznych wydarzeniach kulturalnych jak Festiwal Gaude Mater w Częstochowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej ANIMA MUNDI, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie i wiele innych. Współpracuje m.in. z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Podkarpacką, Krakowskim Biurem Festiwalowym. Swój warsztat dyrygencki doskonaliła m.in. pod kierunkiem Matthiasa Beckerta. Jest laureatką II nagrody w Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 43. Jako chórzystka występowała pod batutą takich dyrygentów jak Krzysztof Penderecki, Colin Metters, Ludwig Wicki. Współzałożycielka Oktetu Żeńskiego Primafonia, a także nowopowstałej Expressivum Modern Orchestra. Poza działalnością dyrygencką i chóralną komponuje i aranżuje muzykę dla Expressivum Modern Orchestra oraz dla innych zespołów i artystów z całej Polski.  

Podczas koncertu wykonana zostanie "Piąta pora roku" Klaudii Rabiegi.

KLAUDIA RABIEGA – to młoda, urodzona w 1991 roku w Krakowie, kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kompozycji prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz oraz w klasie kompozycji teatralnej, filmowej i użytkowej prof. Józefa Rychlika. Uczestniczka kursów dla kompozytorów, m.in.: podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, oraz organizowanych przez Akademię Muzyczną w Krakowie warsztatów z amerykańskim kompozytorem muzyki filmowej Richardem Bellisem. Od 10 lat współpracuje z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej, zarówno jako członek zespołu, jak i kompozytor i aranżer. Współpraca ta zaowocowała wielokrotnymi, premierowymi interpretacjami wykonawczymi utworów krakowskiej kompozytorki w Katedrze na Wawelu, a także na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in.: w Warszawie podczas obchodów 20-lecia istnienia Federacji Ceacilianum, w Wambierzycach podczas Wambierzyckich Spotkań Muzycznych im. I. Reimanna, w Garwolinie, podczas uroczystej gali koncertowej wieńczącej Dni Muzyki Chóralnej 2017, a także na Węgrzech, podczas koncertu organizowanego z okazji XXIV Festiwalu w Vác. Utwór Klaudii Rabiegi pt. Tu Es Petrus wykonany został w czasie wizyty Papieża Franciszka w Katedrze na Wawelu. Za zasługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej przyznany został jej w 2017 roku srebrny medal Jana Pawła II. Współpracowała z instytucjami kultury takimi jak: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filharmonia Krakowska, czy Krakowskie Biuro Festiwalowe przy okazji Festiwalu Muzyki Filmowej. Podczas wspomnianego Festiwalu podjęła współpracę m.in. z polskim kompozytorem muzyki filmowej, mieszkającym w USA, Ablem Korzeniowskim. Skomponowała muzykę do sceny finałowej organizowanego we Wrocławiu w 2016 roku widowiska plenerowego Alchemia Światła oraz do spektaklu Teatru Śląskiego w Katowicach Inteligenci, którego premiera odbyła się w lutym 2019 roku. W kwietniu 2019 roku została zaproszona do udziału w trzecim odcinku improwizacyjnego cyklu w reżyserii Agaty Dudy-Gracz p.t. Improwizacje, jako kompozytorka muzyki na żywo i pianistka. W 2019 roku Klaudia Rabiega została laureatką zorganizowanego przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pod patronatem Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, Konkursu Kompozytorskiego na Utwór Chóralny - "Niepodległa". Zdobyła także III nagrodę w V Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowanego w ramach Festiwalu 9. NDI Sopot Classic.