Ogromny sukces naszego absolwenta Piotra Lary

Piotr Lara, pianista urodzony w 2001 roku w Krakowie, rozpoczął edukację muzyczną w wieku siedmiu lat w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce w klasie Marii Wosiek. Dalsze kształcenie pianistyczne kontynuował w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, również pod kierunkiem Marii Wosiek. Aktualnie Piotr Lara studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. dr hab. Pawła Zawadzkiego.

Piotr Lara, niemal od pierwszego spotkania z fortepianem w wielickiej szkole muzycznej, osiągał znaczące sukcesy artystyczne. Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym dla dzieci i młodzieży, w tym przesłuchań i konkursów organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz konkursów zagranicznych we Włoszech, Grecji, Serbii, Francji oraz na Łotwie. Młody pianista przez dziewięć lat był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, mając niespełna czternaście lat uzyskał prestiżowe stypendium MKiDN „Młoda Polska” na zakup fortepianu, kilkukrotnie został laureatem stypendium im. Teresy Sahakian przy Zamku Królewskim w Warszawie. Koncertował w Polsce, Norwegii i w Stanach Zjednoczonych.

Początek grudnia 2022 roku przyniósł Piotrowi Larze wspaniały sukces – IV nagrodę podczas 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w finale artysta wykonał Koncert fortepianowy e – moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Maestro Michała Klauzy.

Ta prestiżowa impreza organizowana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie i współorganizowana przez Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie po raz pierwszy odbyła się w 1968 roku. Kolejne edycje tego jednego z najważniejszych polskich konkursów pianistycznych wyłoniły wielu wybitnych pianistów o światowej sławie, w tym laureatów Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie – Krystiana Zimermana, Janusza Olejniczaka, Ewę Pobłocką, Krzysztofa Jabłońskiego, Wojciecha Świtałę, Rafała Blechacza.

Składamy serdeczne gratulacje naszemu wybitnemu Absolwentowi, jednocześnie życząc dalszych tak spektakularnych sukcesów!

Foto: B. Barczyk / NIFC